Acasă Administrație Liceului Tehnologic Matei Basarab din Caracal. Au fost demarate lucrările de reabilitare...

Liceului Tehnologic Matei Basarab din Caracal. Au fost demarate lucrările de reabilitare termică

277

Proiectul „Creșterea eficienței energetice moderate la Liceul Tehnologic Matei Basarab – săli de clasă și ateliere școală”, finanțat prin PNRR, a fost demarat. Vor fi realizate lucrări de izolare a elementelor de construcție vertical opace, înlocuire a tâmplăriei aferente fațadelor, izolare termică a planșeului peste ultimul nivel, izolare termică a plăcii pe sol, intervenții asupra instalației de încălzire, intervenții asupra instalației de iluminat, refacere a finisajelor interioare în zonele de intervenție inclusiv a suprafețelor pereților pe conturul tâmplăriei înlocuite, uniformizare a parapetelor.
„Intervențiile propuse pentru clădire conduc la o reducere a consumului anual specific de energie primară, respectiv o reducere a nivelului anual specific al emisiilor de CO2, între 30% și 60%, contribuind la reducerea gazelor cu efect de seră și asigurând totodată o calitate arhitecturală crescută”, a declarat Ion Doldurea, primarul Municipiului Caracal.
Valoarea totală a contractului de finanțare este de 9.516.224,96 lei.
Pentru comunitatea noastră, fondurile europene reprezintă o resursă importantă pentru implementarea unor proiectede anvergură pentru dezvoltarea orașului și, implicit, pentru creșterea confortului cetățenilor”, a spus deputatul Adrian Chesnoiu, prezent alături de primarul Ion Doldurea la Liceul Tehnologic Matei Basarab.

„Începem reabilitarea termică a Liceului Tehnologic Matei Basarab. Săptămâna aceasta am demarat lucrările de renovare a Liceului Tehnologic Matei Basarab pentru creșterea eficienței energetice.
Prin proiectul „Creșterea eficienței energetice moderate la Liceul Tehnologic Matei Basarab – săli de clasă și ateliere școală”, cu finanțare prin PNRR, vom realiza lucrări de:
– izolare a elementelor de construcție vertical opace;
– Înlocuire a tâmplăriei aferente fațadelor;
– Izolare termică a planșeului peste ultimul nivel;
– izolare termică a plăcii pe sol;
– intervenții asupra instalației de încălzire;
– intervenții asupra instalației de iluminat;
– refacere a finisajelor interioare în zonele de intervenție inclusiv a suprafețelor pereților pe conturul tâmplăriei înlocuite;
– uniformizare a parapetelor.
„Intervențiile propuse pentru clădire conduc la o reducere a consumului anual specific de energie primară, respectiv o reducere a nivelului anual specific al emisiilor de CO2, între 30% și 60%, contribuind la reducerea gazelor cu efect de seră și asigurând totodată o calitate arhitecturală crescută”, a declarat Ion Doldurea, primarul Municipiului Caracal.
Valoarea totală a contractului de finanțare este de 9.516.224,96 lei.
„Primăria din Caracal a reușit, sub conducerea domnului primar Ion Doldurea, să depună și să primească validare pe proiecte menite să conducă la modernizarea și dezvoltarea orașului în valoare de peste 100 MILIOANE EURO. Este o performanță de neegalat raportat la anii anteriori mandatului său. A fost un obiectiv asumat acum patru ani și care a fost deja depășit.
Pentru comunitatea noastră, fondurile europene reprezintă o resursă importantă pentru implementarea unor proiectede anvergură pentru dezvoltarea orașului și, implicit, pentru creșterea confortului cetățenilor”, a spus deputatul Adrian Chesnoiu, prezent alături de primarul Ion Doldurea la Liceul Tehnologic Matei Basarab.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.