Acasă Actualitate Slatina, 656 de ani de la prima atestare documentară

Slatina, 656 de ani de la prima atestare documentară

44

Slatina împlinește astăzi, 20 ianuarie 2024, 656 de ani de la prima atestare documentară. Voievodul Vladislav I (Vlaicu) a fost cel care pe 20 ianuarie 1368 o așeza în rândul localităților importante din Țara Românească, conferind, în scris, scutirea de vamă pentru nişte negustori braşoveni la trecerea peste râul Olt. Documentul de atestare a Slatinei se află la Braşov, este păstrat şi în zilele noastre la Muzeul de Istorie Braşov, aflat în Casa Sfatului. În Slatina se găsesc copii ale acestui document.

„Dragi slătineni, astăzi celebrăm cu bucurie și mândrie istoria noastră, deoarece Slatina împlinește frumoasa vârstă de 656 de ani de la prima atestare documentară. Cu fiecare an ce trece, orașul nostru devine mai bogat în amintiri valoroase. Să ne bucurăm împreună de această aniversare, recunoscând contribuția fiecărui slătinean la evoluția și frumusețea acestui loc minunat. LA MULȚI ANI, SLATINA DRAGĂ! Să fim mândri de trecutul nostru și să construim împreună un viitor strălucit pentru orașul nostru iubit!”, este mesajul primarului Emil Moț.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.