Acasă Învățământ Vremuri noi, obiceiuri vechi, la Olt Lista neagră a unităţilor de învăţămând...

Vremuri noi, obiceiuri vechi, la Olt Lista neagră a unităţilor de învăţămând fără avizul sanitar

54

Deşi, an de an se întâmplă ca multe şcoli să nu obţină avizele sanitare, pentru că nu respectă cerinţele impuse de norme, nimeni nu a învăţat nimic. Unităţile de învăţământ, care învaţă copiii educaţie pentru sănătate, nu le oferă un mediu sănătos copiilor. La intrarea în şcolile fără avuze sanitare au dispensere cu dezinfectant, pentru ca elevii să fie protejaţi de virusul care trce şi el pe la şcoală, ca să mai înveţe câte ceva.
Şcolile au terminat de făcut pregătirile pentru începerea noului an şcolar. Dar vechile obiceiuri revin la fiecare prin sunet de clopoţel.
Anul acesta, aproape 100 de unităţi de învăţământ nu au obţinut avizele sanitare necesare. Ispectoratul Şcolar Judeţean Olt a luat la cunoştinţă avizele negative de la Direcţia pentru Sănătate Publică şi astfel, unităţile de învăţământ rămân neautorizate pe partea sanitară.
Ziarul de Olt vă prezintă lista completă cu unităţile de învăţământ oltene, care nu au obţinut avuzele DSP.

1. Şcoli şi grădiniţe cu program normal – Urban

Balş
– Şcoala Primara Mâinesti
– Grădiniţa cu Program Normal Mâineşti
– Grădiniţa cu Program Normal Nr. 4
– Grădiniţa cu Program Normal Teiş

Caracal
– Grădiniţa cu Program Normal – Liceul Tehnologic Caracal

Corabia
Grădiniţa cu Program Normal Vârtopu

Piatra Olt
Grădiniţa cu Program Normal Bistriţa Nouă

Potcoava
Grădiniţa cu Program Normal SINESTI *

Scorniceşti
Grădiniţa cu Program Normal Chiteasca
Grădiniţa cu Program NormalConstantineşti
Grădiniţa cu Program Normal Mărgineni Slobozia Nr1

2. Grădiniţe şi şcoli – Rural

Comuna Scărisoara
Şcoala Gimnazială Scărişoara
Grădiniţa cu Program Normal Scărişoara
Grădiniţa cu Program Normal Plăviceni

Comuna Gârcov
Şcoala Gimnazială Ursa
Grădiniţa cu Program Normal Ursa

Comuna Găvăneşti
Grădiniţa cu Program Normal Băleasa
Grădiniţa cu Program Normal Broşteni
Şcoala Gimnazială Găvăneşti
Şcoala Primară Băleasa

Comuna Bîrza
Grădiniţa cu Program Normal Braneţ
Şcoala Gimnazială Braneţ
Şcoala Gimnazială Bîrza

Comuna Brastavăţu
Şcoala Gimnazială Brastavăţu

Comuna Brebeni
Grădiniţa cu Program Normal Brebeni-Sârbi

Comuna Brincoveni
Grădiniţa cu Program Normal MARGHENI
Grădiniţa cu Program Normal „Domnita Bălaşa” Văleni

Comuna Bucinişu
Şcoala Gimnazială Bucinişu
Grădiniţa cu Program Normal Bucinişu Mic

Comuna Cezieni
Şcoala cu Clasele I-VIII „N. Marinescu” Cezien

Comuna Cârlogani
Şcoala Gimnazială Cârlogani
Grădiniţa cu Program Normal Cârlogani

Comuna Corbu
Grădiniţa cu Program Normal Buzeşti
Şcoala cu Clasele I-VIII Buzeşti

Comuna Crâmpoia
Grădiniţa cu Program Normal Buta
Şcoala cu Clasele I-IV Buta

Comuna Dăneasa
Grădiniţa cu Program Normal Zănoaga
Grădiniţa Cu Program Normal Pestra
Grădiniţa Cu Program Normal Cioflanu
Şcoala cu Clasele I – IV Pestra

Comuna Dobrosloveni
Şcoala cu Clasele I-VIII Dobrosloveni*
Şcoala Gimnazială Reşca
Grădiniţa cu Program Normal Reşca
Grădiniţa cu Program Normal Dobrosloveni

Comuna Găneasa
Şcoala cu Clasele I-VIII Găneasa
Grădiniţa cu Program Normal Găneasa
Grădiniţa cu Program Normal Dranovăţu
Şcoala cu Clasele I-VIII Dranovăţu

Comuna Gostavăţu
Grădiniţa cu Program Normal Gostavăţu

Comuna Grădinari
Şcoala cu Clasele I-VIII Grădinari
Grădiniţa cu Program Normal Grădinari
Şcoala cu Clasele V-VIII „Buna Vestire” Grădinari

Comuna Grojdibodu
Şcoala cu Clasele I-VIII Grojdibodu
Grădiniţa cu Program Normal Grojdibodu
Grădiniţa cu Program Normal Hotaru

Com Icoana
Grădiniţa cu Program Normal Ursoaia
Şcoala Primară Ursoaia (Icoana)

Comuna Iancu Jianu
Grădiniţa cu Program Normal Dobriceni

Comuna Milcov
Grădiniţa cu Program Normal Milcov-Deal

Comuna Mihăeşti
Şcoala cu Clasele V-VIII Mihăeşti
Grădiniţa cu Program Normal Mihăesti

Comuna Morunglav
Şcoala Gimnazială Morunglav
Grădiniţa cu Program Normal Bărăşti
Grădiniţa cu Program Normal Moruneşti

Comuna Movileni
Şcoala cu Clasele V-VIII Movileni
Şcoala cu Clasele I-VIII Bacea
Grădiniţa cu Program Normal Movileni
Grădiniţa cu Program Normal Bacea

Com Oboga
Grădiniţa cu Program Normal Oboga de Jos

Comuna Perieţi
Grădiniţa cu Program Normal Perieţii de Sus
Comuna Pârscoveni
Grădiniţa cu Program Normal Olari
Şcoala cu Clasele I-VIII Olari

Comuna Priseaca
Grădiniţa cu Program Normal Priseaca
Şcoala cu Clasele I-VIII Priseaca

Comuna Poboru
Şcoala Gimnazială Cornaţelu
Grădiniţa cu Program Normal Cornaţelu

Comuna Radomireşti
Grădiniţa cu Program Normal Crăciunei
Grădiniţa cu Program Normal Călineşti
Şcoala cu Clasele I-VIII Radomireşti

Comuna Redea
Şcoala cu Clasele I-VIII Redea
Grădiniţa cu Program Normal Redea

Comuna Rusăneşti
Grădiniţa cu Program Normal Rusăneşti
Grădiniţa cu Program Normal Jieni

Comuna Schitu
Grădiniţa cu Program Normal Schitu
Grădiniţa cu Program Normal Lisa
Grădiniţa cu Program Normal Cătanele
Grădiniţa cu Program Normal Greci-Schitu
Şcoala cu Clasele I-IV Lisa
Şcoala cu Clasele I-IV CATANELE
Şcoala cu Clasele I-VIII SCHITU
Şcoala cu Clasele I-VIII GRECI-SCHITU

Com Stoicanesti
Şcoala cu Clasele I-VIII STOICANESTI

Comuna Studina
Şcoala cu Clasele I-VIII STUDINA corp A

Com Sprâncenata
Grădiniţa cu Program Normal Viespeşti
Grădiniţa cu Program Normal Frunzaru
Grădiniţa cu Program Normal Bârseştii de Jos
Grădiniţa cu Program Normal Sărâncenata

Şcoala cu Clasele I-IV Sărâncenata Jos
Şcoala cu Clasele I-IV Gilmee

Com Tufeni
Grădiniţa cu Program Normal Tufeni
Şcoala Gimnazială Stoborăşti

Comuna Urzica
Şcoala cu Clasele I-VIII Urzica

Com Voineasa
Grădiniţa cu Program Normal Mărgăriteşti
Grădiniţa cu Program Normal Voineasa
Grădiniţa cu Program Normal Racoviţa
Şcoala cu Clasele I – IV Racoviţa
Şcoala cu Clasele I-VIII Mărgăriteşti
Şcoala cu Clasele I-VIII Voineasa

Comuna Tia Mare
Şcoala Gimanzială „Leonida Marineanu” Tia Mare

Articolul precedentEveniment istoric. Brăţara dacică, de la Optaşi-Măgura, s-a întors la ea acasă
Articolul următorZIARUL DE OLT. Ce scriam acum 10 ani! 9 septembrie 2011

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here