Acasă Cultură Căluşarii din Vîlcele, câştigătorii Concursului Naţional pentru Copii „Căluşul Românesc”

Căluşarii din Vîlcele, câştigătorii Concursului Naţional pentru Copii „Căluşul Românesc”

414

După câteva zile în care dansul căluşăresc a domnit în Slatina, vineri, 24 iunie a.c., s-au desemnat câştigătorii Concursului Naţional pentru Copii „Căluşul Românesc”, ediţia a XVIII-a. Trofeul concursului a fost adjudecat de formaţia de căluşari „Rândunica” din Vîlcele.

La aceeaşi secţiune la care a câştigat trofeul concursului şi formaţia de căluşari „Rândunica” din Vîlcele, s-au numărat şi:
Bîrla-Argeş – loc I;
„Codruleţul” Găeşti-Dâmboviţa – loc I;
„Hora Florilor” Osica de Jos – loc I;
„Muguraşii Brâncovenilor” Brâncoveni – loc I;
„Junii Căluşari” Sârbii Măgura – loc I;
„Doina Fărcaşelor” Fărcaşele – loc I;
Oporelu – loc I; „Romula Malva” Dobrosloveni – loc I;
„Dobruneanca” Dobrun – loc I;
„Muguraşii Iminogului” Perieţi – loc I;
Şopârliţa – loc I;
„Tigrii Carpaţilor” Lunca Corbului-Argeş – loc I;
„Plai de Dor” Slatina – loc I;
Coloneşti – loc I.

Căluşeri/căiuţi
„Mlădiţe Româneşti” Covasna – căluşeri loc I;
„Floare de colţ” Alba – căluşeri – loc I;
„Căiuţii albaştri” – Hlipiceni – loc I,
Botoşani – căiuţi – loc I –
„Datina” Suceava – căiuţi – loc I

Dansuri de fete
„Muguraşii Iminogului” Perieţi – loc I – gimnazial;
„Muguraşi de Romanaţi” Rotunda – loc I – gimnazial;
„Flori de măr” Curtişoara – loc I – primar;
„Brâuleţul” Pârşcoveni – loc I – liceal;
„Mugurelul” Dăneasa – loc II – primar;
„Doina Fărcaşelor” Fărcaşele – loc II – liceal;
„Hora Florilor” Osica de Jos – loc II – gimnazial;
„Oltenaşul” Vişina – loc III – gimnazial;
Movileni – loc III – primar;
Crâmpoia – loc III – primar;
Osica de Sus – loc III;
Grojdibodu – loc III.

Dansuri mixte: Premiul pentru debut
„Florile Grădinii” Grădinile; premiul pentru debut
„Trandafir de Romanaţi” Stoeneşti;
premiul special pentru dans bulgăresc – Brebeni;
„Alunelul” Tia Mare – loc I;
„Junii Dobrotesei” Dobroteasa – loc I;
„Brâuleţul” Pârşcoveni – loc I – liceal;
„Rândunica” Vâlcele – loc I;
„Muguraşii Iminogului” Perieţi – loc I – gimnaziu;
„Rapsodia Oltului” Slatina – loc II;
„Dârjovul” Valea Mare – loc II;
Radomireşti – loc I;
„Plaiurile Sâmbureştiului” Sâmbureşti – loc II;
„Cântecele Boianului” Crâmpoia – loc II;
„Hora” Drăgăneşti-Olt – loc II;
„Bălteanca” Bălteni – loc II;
„Vulturaşii” Orlea – loc III;
Oporelu – loc III;
„Dor Oltean” Teslui – loc III;
„Vlăstarii” Mărgineni-Scorniceşti – menţiune;
suită mixtă – dans bulgăresc „Brebenaşii” Brebeni – menţiune;
„Mlădiţe” Scorniceşti – menţiune;
Ştefan cel Mare – menţiune.

Ansambluri populare din Olt:
Premiul special pentru concepţia coregrafică – „Murguleţul” Potcoava;
Premiu special – „Muguraşii Brâncovenilor” Brâncoveni;
Premiul special pentru promovarea folclorului de interferenţă Olt-Argeş-Teleorman – GAL Ghimpeţeni;
„Danubius” Corabia – loc I;
„Cununa” Şopârliţa – loc I;
„Hora” Izbiceni – loc I;
„Oltenaşii” Bobiceşti – loc II;
„Dorofeiul” Nicolae Titulescu – loc II;
„Căluşul Junior” Scorniceşti – loc II;
„Olteţul” Morunglav – loc III; Gârcov – menţiune.

Ansambluri populare din ţară:
premiul pentru debut – „Brâuleţul” Ghidici-Dolj;
premiul pentru coregrafie – „Rozele Calafatului” – Calafat-Dolj;
„Mugurelul-Mărgineanca” – Dorohoi-Botoşani – loc I;
„Codruleţul” – Găieşti-Dâmboviţa – loc I;
„Speranţa” Republica Moldova – loc I;
„Hora Timişului” Timişoara – loc I;
„Cibinul” Sibiu – loc I;
„Cununiţa” – Mădăras-Bihor – loc I;
„Mugurelul” Sighetu Marmaţiei-Maramureş – loc I;
„Floare de colţ” – Galda de Jos-Alba – loc I;
„Trandafir de la Moldova” – Huşi-Vaslui – loc I;
„Rapsodia Prahovei” – Ploieşti-Prahova – loc I;
„Someş Ilva” Bistriţa Năsăud – loc I;
„Muguraşi de folclor” – Târgu Jiu – loc I;
premiul special pentru promovarea folclorului din Câmpia Bărăganului – Ansamblul „Ghiocelul” Călăraşi.

Cete de căluş, solişti dansatori, duet căluş:
Dobroteasa – loc I;
Sâmbureşti – loc I;
Osica de Sus – loc I;
Valea Mare – loc I;
Scorniceşti – loc I;
solist dansator Cristian Rizea – loc I;
duet Şcoala Populară de Arte Slatina – loc I.

Orchestre populare:
„Doina Romanaţilor” Osica de Sus – loc I;
Palatul Copiilor Slatina – loc I;
Orchestra Piatra-Olt – loc II;
solista Alina Enache – Palatul Copiilor Slatina – loc I;
premiul special al juriului – Oprea Vasia.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here