Acasă Actualitate Osica de Sus. Festival – Concurs Județean al Formațiilor de Jocuri Populare....

Osica de Sus. Festival – Concurs Județean al Formațiilor de Jocuri Populare. Un succes!

112

Centrul Județean de Cultură și Artă Olt, în parteneriat cu Consiliul Local și Primaria Osica de Sus, au organizat ediția a III-a a Festivalului-Concurs Județean al Formațiilor de Jocuri Populare, în data de 26 Octombrie, la Căminul Cultural din comuna Osica de Sus. Prin acest festival tânăr, organizatorii îşi doresc promovarea şi păstrarea tradiţiilor populare româneşt, în special de către tineri.

Organizatori: Centrul Județean de Cultură și Artă Olt, Secția Programe, Proiecte, Impresariat, Spectacole, Cercetare, Conservare și Promovarea Culturii Tradiționale în parteneriat cu Consiliul Local Osica de Sus

Concursul, coordonat de Ristina Băboi, s-a desfășurat pe două secțiuni: Copii până la 16 ani şi Adolescenți 16-25 ani

Din juriu au făcut parte profesionişti, recunoscuţi pentru performanţele şi pregătirea în diverse domenii de activitate în spectrul cultural: Cristian Ivan – șef secție „Doina Oltului” CJCA Olt, Florian Dumitrescu – Director Biblioteca Județeană Olt, Ristina Băboi – Șef secție PPISCCPCT CJCA Olt, Costică Bălărau – maestru coregraf şi Ionel Garoafă – maestru coregraf – președintele juriului.
La această ediţei au participat 31 de formații, care au abordat genurile de dans: dans mixt, dans de fete, dans bărbătesc.

Câştigătorii celei de-a III-a ediţii
În aceeaşi zi, după desfăşurarea concursului, juriul a deliberat şi au oferit premiile câştigătorilor, după cum urmează:

Secțiunea Copii – Dans Mixt:
– Mențiune – Ans. „Zestrea Poboranilor” Comuna Poboru
– Mențiune – Ans. „Voiniceii Schitului” Comuna Schitu
– Locul al III-lea – Ans. „Ghiocelul” Comuna Cezieni
– Locul al ÎI-lea – Ans. „Valenarii” Comuna Văleni
– Locul I – Ans. „Mărțișorul” Comuna Corbu

Secțiunea Dans Bărbătesc:
– Locul I – Ans. „Rîndunică” Comuna Vîlcele

Secțiunea Dans de Fete:
– Mențiune – Ans. „Mugurelul” Comuna Dăneasa, Sat Berindei
– Mențiune – Ans. „Rîndunică” Comuna Vîlcele
– Locul al III-lea – Ans. „Jienii” Comună Falcoiu; Ans. „Ulmişor de Brastavăţ” Comuna Brastavăţu
– Locul al ÎI-lea – Ans. „Valenarii” Comuna Văleni
– Locul I – Ans. „Poarta OIteniei” GAL. Comuna Ghimpeţeni; Ans. „Flori de Măr” Comuna Curtişoara.

Premiul Special pentru debut – Ans. Comună Movileni

Secțiunea Adolescenți:
Dans Mixt
– Locul al III-lea – Ans. „Mugurasii” Comuna Optasi-Măgura
– Locul al ÎI-lea – Ans. „Dor Oltean” Comuna Teslui
– Locul I – Ans. „Icoana” Comuna Icoană

Dans Bărbătesc
– Locul I – Ans. „Junii Călușari” Comuna Sirbii Măgura

Dans de Fete
– Locul I – Ans. „Plaiurile Oltețului” Comuna Osica de Sus; Ans. „Mărțișorul” Comuna Corbu
– Locul al ÎI-lea – Ans. „Jienii” Comuna Falcoiu

Marele Premiu și Trofeul Festivalului:
– Ans. „Poarta Olteniei” GAL Ghimpeţeni

În afară concursului au evoluat că invitați Ans. „Plaiurile Oltețului” Comuna Osica de Sus și Ans. Comunei Urzica, câștigătorul trofeului ediției a II-a 2018.

Articolul precedentSiguranţă şi încredere. Nicușor Rotaru, poliţistul bestial de la Potcoava…
Articolul următorCSM Slatina – Anunţ important

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here