Acasă Politic Oltul a ales! Ce-am avut, ce-am câştigat!

Oltul a ales! Ce-am avut, ce-am câştigat!

724

Duminică, 5 iunie 2016, este o zi care va rămâne în istoria alegerilor locale. PSD este partidul care a câştigat cele mai multe primării din judeţul Olt, peste 90.
În cele ce urmează, vă prezentăm o listă a celor care au câştigat şi care au pierdut. În Romania au fost 18.616 de secţii de votare, 18.320.473 persoane pe liste, 8.873.744 persoane care au votat, iar prezenţa la vot a fost de 48,43 %. În judeţul Olt, au fost organizate 379 de secţii de votare, 377.007 persoane pe liste, 227.874 persoane care au votat, iar prezenţa la vot a fost de
60,44%. În municipiul reşedinţă de judeţ, Slatina, au existat 47 de secţii de votare, 69.533 persoane pe liste, 28.369 persoane care au votat, iar prezenţa la vot a fost de 40,79%.

SLATINA
Emil Moţ (PSD) – 12.201 voturi – 44,02%
Marius Bălaşa (PNL) – 9.007 voturi – 32,5%
Cristian Bircea (ALDE) – 2.364 voturi – 8,53%
Cosmin Ciorei (UNPR) – 994 voturi – 3,59%
Stelian Sima (APS)– 719 voturi – 2,59%
Cosmin Florescu (PMP) – 670 voturi – 2,42%
Cristian Bughea (PRM) – 436 voturi – 1,57%
George Ionică (PND) – 314 voturi – 1,13%
Livia Teleu (candidat independent) – 1.009 voturi – 3,64%

CARACAL
Liviu Radu (PSD) – 7.891 voturi – 59,03%
Eduard Ciocăzanu (PNL) – 2.301 voturi – 17,21%
Ion Dinoiu (UNPR) – 1.653 voturi – 12,37%
Dan Popescu (ALDE) – 806 voturi – 6,03%
Claudiu Matei (PMP) – 241 voturi – 1,8%
Mişu Slătculescu (candidat independent) – 475 voturi – 3,55%

BALŞ
PNL – Mădălin Teodosescu (PNL) – 3.883 voturi – 45,99%
Cătălin Rotea (PSD) – 3748 voturi – 44,39%
Florin Tănasie (PMP) – 407 voturi – 4,82%
Ion Diaconescu (UNPR) – 106 voturi – 1,26%
Adrian Lăţan (ALDE) – 97 voturi – 1,15%
Dominel Boşoteanu (PRM) – 87 voturi – 1,03%
Marian Nică – (candidat independent) – 115 voturi – 1,36%

CORABIA
Iulică Oane (PSD) – 4.335 voturi – 64,05%
Ştefan Pîrlea (PNL) – 1645 voturi – 24,31%
Daniel Albu (ALDE) – 320 voturi – 4,73%
Mircea Vântu (UNPR) – 293 voturi – 4,33%
Ştefan Constantin Achim (PRM) – 175 voturi – 2,59%

DRĂGĂNEŞTI-OLT
Pantelie Rotaru (PSD) – 2.987 voturi – 58,72%
Marian Tudorică (PNL) – 1.865 voturi – 33,66%
Iulian Achim (PRM) – 99 voturi – 1,95%
ALDE – Gheorghe Catană (ALDE) – 57 voturi – 1,35%
Ilie Giodîc (UNPR) – 50 voturi – 1,18%

PIATRA-OLT
Tudor Udrescu (PSD) – 1.848 voturi – 51,82%
Dan Stana (PNL) – 1.449 voturi – 40,63%
Ilie Sterie (ALDE) – 185 voturi – 5,19%
Gheorghe Bondoc (PRM) – 84 voturi – 2,36%

POTCOAVA
Manuel Enăchioaia (PSD) – 2.562 voturi – 71,7%
Florin Mateiana (UNPR) – 540 voturi – 15,11%
Sorin Baboi (PNL) – 426 voturi – 11,92%
Ion Iordan (ALDE) – 45voturi – 1,96%

SCORNICEŞTI
Ioan Prioteasa (PNL) – 2.333 voturi – 38,1%
Florin Traşcă (PSD) – 1.033 voturi – 16,87%
Viorel Barbu (ALDE) – 916 voturi – 14,96%
Constantin Nedelea (UNPR) – 916 voturi – 14,96%
Iosif Varan (UCDR) – 651 voturi – 10,63%
Daniel Constantin (PMP) – 197 voturi – 3,22%
Marin Andrei (PRM) – 43 voturi – 0,7%
Iulian Verdeş (PND) – 35 voturi – 0,57%

BALDOVINEŞTI
PSD – Ion Enescu (PSD) – 67,79%
Marin Enescu (PNL) – 27,97%
Ioana Călina (PMP) – 2,6%

BĂBICIU
Florea Negrilă (PSD) – 76,12%
Alexandru Costea (UNPR) – 19,52%
Alexandru Boarnă (PNL) – 3,09%

BĂLTENI
Tudor Marineaţă (PSD) – 66,6%
Radu Morusi (PNL) – 28,74%
Florian Corduneanu (ALDE) – 3,61%

BĂRĂŞTI
Vergil Gealapu (PSD) – 66,28%
Marius Boeru (PNL) – 15,91%
Ionel Stănescu (PMP) – 13,79%

BÎRZA
Marin Vlăduţ (PSD) – 51,03%
Ion Anuţa (ALDE) – 43,49%
Gheorghe Uţoiu (PNL) – 3,7%

BOBICEŞTI
PSD – Ilie Chitez (PSD) – 60,16%
Marin Smarandache (ALDE) – 14,76%
Barbu Giorgică – (PNL) 12,42%

BRASTAVĂŢU
Cici Oprea (PSD) – 68,88%
Ionel Mantea (PNL) – 27,53%
Petrică Mitriş (ALDE) – 2,09%

BREBENI
PSD – Ivan Marian (PSD) – 41,89%
Maria Andronie(PNL) – 32,72%
Florin Dumitru (ALDE) – 18,27

BRÎNCOVENI
Cheroiu Ion (PSD) – 50,55%
Florin Vînătoru (ALDE) – 29,94%
Cojocaru Novac (PNL) – 18,52%

BUCINIŞU
Radu Miltiade (PSD) – 58,77%
Pălcău Gavrilă (PNL) – 35,18%
Niţă Marian (UNPR) – 3,89%

CĂLUI
Rotaru Constantin (PSD) – 59,80%
Stancu Constantin (PNL) – 38,34%
Ciobanu Marin (UNPR) – 1,86%

CEZIENI
Guşatu Dănuţ (PSD) – 69,98%
PNL – Sorin Popescu (PNL) – 26,82%
Branişte Iulian (UNPR) – 3,20%

CILIENI
Marancea Ionel (PSD) – 45,61%
Daşoveanu Laurenţiu (PNL) – 27,05%
Dolana Marin (UNPR) – 20,23%

CÎRLOGANI
Văduva Ionel (PSD) – 71,05%
Scorbureanu Constantin (ALDE) – 26,85%
Giura Gheorghe (PNL) – 2,10%

COLONEŞTI
Stan Nicolae (PSD) – 65,23%
Constantin Nicolae (PNL) – 19,24%
Popa Gheorghe (candidat independent) – 8,22%

CORBU
Dinuţ Constantin (PSD) – 77,58%
Cocoşilă Ionel (PNL) – 13,09%
Dumitru Argintaru (PARTIDA ROMILOR „PRO-EUROPA”) – 5,38%

COTEANA
Costea Vasile (PSD) – 49,27%
Dima Ionuţ (PNL) – 48,94%
Enache Petre (UNPR) – 0,73%
Cosmin Matei (ALDE) – 3 voturi – 0,26%

CRÎMPOIA
Mirea Ionel (PNL) – 67,59%
Şerban Vasile (PSD) – 29,04%
Chiriţă Ion (ALDE) – 2,79%

CUNGREA
Liviu Voiculescu (PNL) – 39,59%
Dorel Alexe (PSD) – 35,82%
Ion Murguleţ (ALDE) – 15,31%

CURTIŞOARA
Gănescu Gheorghe (PSD) – 71,55%
Ungureanu Cosmin (ALDE) – 14,18%
Ivan Adinel Constantin (PNL) – 8,38%

DĂNEASA
Soare Nicolae (PSD) – 81,60%
Stănia Eugen (UNPR) – 15,24%
Bobea Ion (PNL) – 1,89%

DEVESELU
Aliman Ion (PSD) – 72,30%
Bălăşoiu Chivuţa (PNL) – 14,14%
Beciu Gheorghe (ALDE) – 13,17%

DOBREŢU
Traşcă Marinel (PSD) – 63,46%
Radu Marian (PNL) – 35,77%
Beldie Dumitru (UNPR) – 0,77%

DOBROSLOVENI
Tudoraşcu Gheorghe (PSD) – 71,54%
Stănică Gheorghe (PNL) – 14,78%
Chirea Ilie (ALDE) – 5,16%

DOBROTEASA
Crăciunescu Ion (PSD) – 63,88%
Dadu Alexandru (ALDE) – 32,48%
Cristea Marin (PNL) – 2,95%

DOBRUN
Bondrescu Aurel (PSD) – 92,76%
Rusu Elena (UNPR) – 4,07%
Ududoi Costel (PNL) – 3,18%

DRĂGHICENI
Şoancă Ştefan (PSD) – 50,30%
Murgu Nicolae(PNL) – 45,52%
Radu Paul (ALDE) – 2,79%

FĂGEŢELU
Popa Constantin (PSD) – 33,33%
Iliescu Dumitru (PNL) – 25,73%
Turcu Mihai (candidat independent) – 21,68%

FĂLCOIU
Petrişor Alexandru (PSD) – 73,82%
Mărgeloiu Radu (PNL) – 16,77%
Borţa Laurenţiu (PMP) – 5,93%

FĂRCAŞELE
Tudor Marin (PSD) – 74,15%
Popa Costică (PNL) – 19,64%
Nicolae Ion (UNPR) – 6,21%

GĂNEASA
Costea Dumitru (PSD) – 74,27%
Chiriţă Cristinel (PMP) – 9,94%
Marchidon Marin (PNL) – 7,75%

GĂVĂNEŞTI
Antonie Iulian (PSD) – 81,77%
Ţenea Constantin (PMP) – 6,79%
Dumitraşcu Grigorie (UNPR) – 5,59%

GHIMPEŢENI
Dobre Dan-Constantin (PSD) – 80,38%
Pomacu Tomel (PNL) – 12,20%
Nicula Adrian (ALDE) – 6,68%

GIUVĂRĂŞTI
Dorel Imireanu (PSD) – 78,35%
Mitrică Rinel (PNL) – 16,74%
Ciurea Emilian (ALDE) – 2,02%

GÎRCOV
Bobonete Niculiţă (PSD) – 68,83%
Cranta Adrian (UNPR) – 18,39%

GOSTAVĂŢU
Popescu Marius (PSD) – 79,33%
Mitrică Constantin (PNL) – 16,67%
Nae Marin (ALDE) – 3,99%

GRĂDINARI
Ioana Mihai (PSD) – 73,45%
Bărăgan Dan Ion (PNL) – 26,55%

GRĂDINILE
Dincă Ion (PSD) – 71,70%
Marin Tudor (PNL) – 12,85%
Popescu Iulian-Valerică (UNPR) – 9,13%

GROJDIBODU
Căpriţă Adrian-Viorel (PSD) – 74,07%
Niţulescu Tudorel (PNL) – 15,58%
UNPR – Niţă Marin (UNPR) – 7,76%

GURA PADINII
Cranta Gicu (PSD) – 60,00%
Cojoacă Jenel (PNL) – 30,97%
Gherghină Alexandru (PMP) – 3,78%

IANCA
Pascu Mirel (PSD) – 64,43%
Neagu Ionel (PNL) – 31,17%
Sîrbu Felix-Marian (UNPR) – 1,25%

IANCU JIANU
Munteanu Paulică (PNL) – 56,95%
Corbeanu Dumitru (PSD) – 29,35%
Dogaru Dumitru (UNPR) – 6,34%

ICOANA
Ancuţa Gabriela-Mariana (PSD) – 58,25%
Perieţeanu Gheorghe (PNL) – 30,76%
Coman Paul (UNPR) – 10,14%

IPOTEŞTI
Căpraru Ion – (PSD) 73,35%
Lungu Mircea (PNL) – 13,59%
Nicolescu Ştefan (ALDE) – 9,96%

IZBICENI
Gulie Marian (PNL) – 50,72%
Zăvăleanu Gheorghe (UNPR) – 34,20%
Dima Daniel-Petruţ (PSD) – 12,58%

IZVOARELE
Constantin Florian (PSD) – 60,77%
Vişan Vasile (PNL) – 28,26%
Lupu Emil (UNPR) – 8,21%

LELEASCA
Selescu Vasilică (PNL) – 42,99%
Enache Constantin (ALDE) – 28,69%
Bobeică Barbu-Gheorghe (PSD) – 23,31%

MĂRUNŢEI
Becheanu Alexandru (PSD) – 49,06%
Berbece Alexandru (PNL) – 33,73%
Constantinescu Leontin (ALDE) – 13,70%

MIHĂEŞTI
Dobriţa Constantin (PNL) – 73,47%
Crăciuneanu Ilie (PSD) – 23,80%
Cergan Gheorghe (ALDE) – 2,29%

MILCOV
Dorobanţu Marin (PSD) – 52,85%
Militaru Jan (PNL) – 37,59%
Sburliş Gigi (ALDE) – 7,73%

MORUNGLAV
Stanciu Ion-Adrian (PSD) – 47,27%
Gheorghe Ştefan (PNL) – 43,71%
Niţă Constantin (ALDE) – 3,80%

MOVILENI
Toma Ion-Sorin (PSD) – 76,92%
Pîrvan Mihai Adrian (ALDE) – 13,70%
Şerban Constantin-Marin (PNL) – 8,11%

NICOLAE TITULESCU
Tiutiu Gheorghe-Florin (PSD) – 74,15%
Dincă Constantin (PND)– 9,45%
Prichindel Viorel (PNL) – 8,92%

OBÎRŞIA
Udrea Tudor (PSD) – 53,18%
Neţoi Tudor (PNL) – 33,01%
Sîrbu Marius-Ionuţ (UNPR) – 10,22%

OBOGA
Matei Tudor (PSD) – 94,14%
Matei Nicolae (PNL) – 5,33%
Bugiulescu Daniel-Fane (UNPR) – 0,32%

OPORELU
Burciu Valerin-Ion (PSD) – 72,12%
Ivan Ion-Valeriu (PNL) – 26,67%
Niţoi Marin-Ion (UNPR) – 0,91%

OPTAŞI-MĂGURA
Scurtu Marin (PSD) – 83,36%
Rotaru Florea (PNL) – 12,73%
Deaconescu Gheorghe-Cristian (PMP) – 3,08%

ORLEA
Oiţă Viorel (PSD) – 90,57%
Iancu Ion (ALDE) – 4,63%
Băloi Marcel (PNL) – 3,06%

OSICA DE JOS
Pistol Marian (PNL) – 66,84%
Amzu Nicolae (PSD) – 30,05%
Ivănoaica Mihail (PMP) – 1,71%

OSICA DE SUS
Filip Cezar (PSD) – 61,31%
Ciocan Ion (PNL) – 34,42%
Dude Mihai (UNPR) – 2,15%

PÎRŞCOVENI
Matei Dumitru Dănuţ (PSD) – 76,99%
Postolache Ion (PNL) – 17,75%
Trepăduş Constantin (UNPR) – 2,49%

PERIEŢI
Vâlceleanu Costin Robert (PSD) – 53,66%
Preoteasa Anatolie (PNL) – 30,00%
Luţă Florea (ALDE) – 8,37%

PLEŞOIU
Măndescu Valeriu (PNL) – 40,08%
Preda Iulian (PSD) – 37,79%
Neacşu Marin (UNPR) – 18,35%

POBORU
Bărăscu Iulian (PSD) – 59,42%
Deaconescu Emil (PNL) – 36,10%
Marin Mircea (PMP) – 2,49%

PRISEACA
Gheorghe Florea (PSD) – 36,81%
Murugă Niculae (PNL) – 27,07%
Ioniţă Ion (ALDE) – 22,69%

RADOMIREŞTI
Sîia Nicuşor (PSD) – 62,12%
Danciu Dorel-Emil (ALDE) – 22,85%
Petcu Culai (PNL) – 9,33%

REDEA
Bălă Dan (PSD) – 73,17%
Petrache Speranţa-Cătălina (PNL) – 13,63%
Boarţă Sorin Aurel (UNPR) – 5,75%

ROTUNDA
Sârbu Vergil (PSD) – 58,15%
Sanda Petrişor (ALDE) – 20,00%
Ozunu Dorel (PMP) – 11,52%

RUSĂNEŞTI
Chirea Alexandru (PSD) – 53,35%
Mulţescu Adrian (PNL) – 43,77%
Briceag Nicuşor (ALDE) – 1,71%

SÂRBII-MĂGURA
Tănase Lucian (PSD) – 69,68%
Ion Marin (PNL) – 21,90%
Iancu Ilie (ALDE) – 5,23%

SCĂRIŞOARA
Tiugan Liviu (PSD) – 50,03%
Iacob Dan (PNL) – 41,32%
Saioc Ilie (UNPR) – 4,36%

SCHITU
Lunganu Marian (PSD) – 66,05%
Popescu Flavius-Ovidiu (PNL) – 19,23%
Scaete Marin (UNPR) – 7,53%

SEACA
PSD – Băluţă Marian (PSD) – 51,64%
Preda Paul (PNL) – 28,20%
Fifoiu Marian (UNPR) – 17,30%

SÎMBUREŞTI
Preda Iulian – (PSD) 89,45%
Sandu Gerasela (PNL) – 10,29%
Răducu Nicolae-Aurelian (UNPR) – 0,26%

SLĂTIOARA
Ungureanu Savu (PNL) – 44,62%
Ciocîrlan Savu – (UNPR) – 27,88%
Nicu Marinela Janina (ALDE) – 16,93%

SPINENI
Şărpău Dănuţ (PSD) – 59,72%
Lambă Gheorghe (PNL) – 28,81%
Rădulescu Liviu-Traian (UNPR) – 5,41%

SPRÎNCENATA
Mihăeşteanu Marin (PSD) – 54,15%
Dascălu Marcel (ALDE) – 28,01%
Dănciulescu Anghel (UNPR) – 10,24%

STOENEŞTI
Damian Alexandru (PSD) – 85,62%
Trifu Ştefan (PNL) – 6,60%
Firică Tudora (UNPR) – 4,59%

STOICĂNEŞTI
Preoteasa Marius (PSD) – 64,58%
Vieru Livius-Aurel (PNL) – 34,28%
Toloş Marian (PMP) – 1,14%

STREJEŞTI
Vizantie Constantin (PSD) – 57,74%
Speriatu Marian (PNL) – 38,41%
Eparu Ion (ALDE) – 3,56%

STUDINA
Vasile Marian (PNL) – 64,87%
Pricină Liviu (UNPR) – 11,92%
Căldăraru George (PSD) – 10,38%

ŞERBĂNEŞTI
Peligrad Titi (PSD) – 60,43%
Neaga Marian (PNL) – 35,74%
PMP – Tomescu Ion – 2,65%

ŞOPÂRLIŢA
Neagu Cristinel (PSD) – 49,60%
Ştefănică Gelu (PNL) – 46,17%
Radu Marian (ALDE) – 2,52%

ŞTEFAN CEL MARE
Măgureanu Viorel (PSD+ALDE) – 66,70%
Sălcianu Mirel (PNL) – 17,91%
Cristea Florea (UNPR) – 15,39%

TĂTULEŞTI
Vasile Dan (PSD) – 45,82%
Haiducu Gabriel (PNL) – 34,05%
Preda Filip (UNPR) – 9,75%

TESLUI
Lăzărescu Mihăiţă (PSD) – 59,99%
Bădescu Constantin (PNL) – 36,74%
Băduca Constantin (UNPR) – 2,23%

TIA MARE
Gulie Virgil (PSD) – 85,75%
Veselin Ionel (PNL) – 5,30%
Mihuţescu Marian (ALDE) – 5,20%

TOPANA
Barbu Gheorghe (PSD) – 64,85%
Deaconu Constantin (UNPR) – 15,47%
Tomescu Viorel (ALDE) – 12,65%

TRAIAN
Negrilă Marian (PNL) – 48,27%
Crîmu Ilie (PSD) – 28,61%
Crîmu Gabriel (ALDE) – 21,74%

TUFENI
Şotae Eugen (PSD) – 73,45%
Puşcoci Nicu(PNL) – 22,53%
Coman Marian (ALDE) – 2,12%

URZICA
Spiridon Ion (PNL) – 88,01%
Mincan Florin (PSD) – 5,51%
Pîslă Ştefănuţă (ALDE) – 3,08%

VALEA MARE
Iancu George-Daniel (PSD) – 57,55%
Ristea Gheorghe (ALDE) – 33,14%
Stan Florian (PNL) – 3,42%

VĂDASTRA
Rădulescu Sorin (PSD) – 87,93%
Cococi Ionel (PNL) – 10,50%
Jianu Marian (UNPR) – 1,12%

VĂDĂSTRIŢA
Ciupitu Marin (PNL) – 46,89%
Ciucă Paul (PSD) – 33,86%
Broboană Daniel-Cristian (PMP) – 12,29%

VĂLENI
Şofaru Ion (PSD) – 52,02%
Brăgaru Matei (ALDE) – 28,39%
Bolboaşă Alin-Nicolae (PNL) – 17,98%

VERGULEASA
Piciu Valentin (PSD) – 85,86%
Buiculescu Zizi-Georgeta (PRM) – 5,88%
Florescu Nicolae (PMP) – 5,18%

VIŞINA
Mariţa Gelu (PSD) – 67,22%
Bîrlădeanu Cristian (PMP) – 13,97%
Cruşoveanu Ionel-Bogdan (PNL) – 13,31%

VIŞINA NOUĂ
– Ţol Florin-Cristian (PSD) – 80,04%
Otea Tudor (PNL) – 14,59%
Dădulescu Sofi (ALDE) – 2,94%

VITOMIREŞTI
Rotea Ion-Robert (PSD) – 75,77%
Petrescu Ion (candidat independent) – 10,80%
Pîrcălăbelu Gheorghe (UNPR) – 6,15%

VÎLCELE
Taifas Alexandru (PSD) – 30,01%
Gherghe Cornel (ALDE) – 28,14%
Diaconescu Dorinel (UNPR) – 21,39%

VLĂDILA
Tocea Marian (PSD) – 82,30%
Pîrvan Florinel (PNL) – 11,48%
Comincu Vergil (PMP) – 2,20

VOINEASA
Anuţa Liviu-Laurenţiu (PNL) – 37,76%
Ududoi Marian-Ion (ALDE) – 27,49%
Vasile Ion (PSD) – 26,07%

VULPENI
Mandea Paul (PNL) – 42,92%
Iova Dan (PSD) – 41,17%
Tănăsescu Ştefan (PNL) – 14,69%

VULTUREŞTI
Treanţă Gheorghe (PSD) – 57,74%
Treanţă Marin (PNL) – 21,17%
Ivan Viorel (PMP) – 11,13%

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here