Acasă Politic Pe ultima sută de metri. 112 localităţi au nevoie de un primar

Pe ultima sută de metri. 112 localităţi au nevoie de un primar

1262

Campania electorală se închide pe 4 iunie a.c., la orele 7.00, în ajunul alegerilor locale. 5 iunie 2016 este ziua decisivă. 112 primării ale judeţului Olt vor (re)primi primari. Unii care au mai fost şi mai vor, alţii noi. Partidele şi-au prezentat listele cu candidaţii la locale până pe 23 aprilie. Cetăţenii îi cunosc mai mult sau mai puţin pe candidaţi. În cabina de vot vor fi singuri, cu buletinul de vot în faţă şi cu cea mai importantă armă în mână: ştampila. Campania pentru locale a fost una monotonă, constrânsă de lege, atât de constrânsă, că nici grătarele cu mici nu au mai sfârâit, berile nu au mai fost desfăcute, găleţile nu s-au mai împărţit şi cetăţenii au rămas cu speranţă că vor primi ceva. Partidele care şi-au desemnat candidaţi pentru toate cele 112 localităţi sunt PSD (care are şi o alianţă cu ALDE la Ştefan cel Mare)şi PNL, urmate de UNPR – 101 candidaţi, ALDE – 97. 15 candidaţi independenţi se regăsesc pe listele de alegeri, 10 candidaţi de la PND (Partidul Naţional Democrat) şi doi de la APS (Alianţa pentru Schimbare) şi câte un candidat de la PRU (Partidul România Unită) (la Vădăstriţa). Municipiul reşedinţă de judeţ, Slatina, are cei mai mulţi candidaţi, nouă la număr, iar cei mai puţini, Grădinari (doi). 5 iunie 2016 este ziua în care oltenii îşi aleg primarii, consilierii locali şi consilierii judeţeni. În continuare, vă prezentăm lista cu cei 527 de candidaţi la cele 112 primării din judeţul Olt :

SLATINA
Marius Bălaşa – PNL
Cristian Bircea – ALDE
Cristian Bughea – PRM
Cosmin Ciorei – UNPR
Cosmin Florescu – PMP
George Ionică – PND
Emil Moţ – PSD
Stelian Sima – APS Olt
Livia Teleu – candidat independent

CARACAL
Eduard Ciocăzanu – PNL
Ion Dinoiu – UNPR
Claudiu Matei – PMP
Dan Popescu – ALDE
Dumitru Radu – PSD
Mişu Slătculescu – candidat independent

BALŞ
Dominel Boşoteanu – PRM
Ion Diaconescu – UNPR
Adrian Lăţan – ALDE
Marian Nică- candidat independent
Cătălin Rotea – PSD
Florin Tănasie – PMP
Mădălin Teodosescu – PNL

CORABIA
Daniel Albu – ALDE
Ştefan Constantin – PRM
Iulică Oane – PSD
Ştefan Pîrlea – PNL
Mircea Vântu – UNPR

DRĂGĂNEŞTI-OLT
Iulian Achim – PRM
Gheorghe Catană – ALDE
Ilie Giodîc – UNPR
Pantelie Rotaru – PSD
Marian Tudorică – PNL

PIATRA-OLT
Gheorghe Bondoc – PMP
Dan Stana – PNL
Ilie Sterie – ALDE
Tudor Udrescu – PSD

POTCOAVA
Sorin Baboi – PNL
Manuel Enăchioaia – PSD
Ion Iordan – ALDE
Florin Mateiana – UNPR

SCORNICEŞTI
Marin Andrei – PRM
Viorel Barbu – ALDE
Daniel Constantin – PMP
Constantin Nedelea – UNPR
Ioan Prioteasa – PNL
Florin Traşcă – PSD
Iosif Varan – UCDR
Iulian Verdeş – PND

BALDOVINEŞTI
Ioana Călina – PMP
Ion Enescu – PSD
Marin Enescu – PNL
Ştefan Marin – UNPR

BĂBICIU
Alexandru Boarnă – PNL
Alexandru Costea – UNPR
Florea Negrilă – PSD
Cornel Stan – ALDE

BĂLTENI
Ion Alexe – UNPR
Florian Corduneanu – ALDE
Tudor Mărineaţă – PSD
Radu Morusi – PNL
Alexandru Stoicănescu – PRM

BĂRĂŞTI
Marius Boeru – PNL
Vergil Gealapu – PSD
Marian Liţoiu – ALDE
Niculina Matei – UNPR
Ionel Stănescu – PMP

BÎRZA
Ion Anuţa – ALDE
Ion Ilinca – UNPR
Gheorghe Uţoiu – PNL
Marin Vlăduţ – PSD

BOBICEŞTI
Barbu Giorgică – PNL
Ilie Chitez – PSD
Marin Dincă – candidat independent
Marinela Dragomir – UNPR
Ionuţ Preda – PRM
Marin Smarandache – ALDE

BRASTAVĂŢU
Marcel Diaconu – UNPR
Ionel Mantea – PNL
Petrică Mitriş – ALDE
Cici Oprea – PSD

BREBENI
Maria Andronie – PNL
Florian Baicea – candidat independent
Florin Dumitru – ALDE
Florea Constantin – PMP
Ignat Radu – PRM
Ivan Marian – PSD

BRÎNCOVENI
Cheroiu Ion – PSD
Petre Ciobanu – UNPR
Cojocaru Novac – PNL
Florin Vînătoru – ALDE

BUCINIŞU
Gârd Marin – ALDE
Grigore Ion – PMP
Niţă Marian – UNPR
Pălcău Gavrilă – PNL
Radu Miltiade – PSD

CĂLUI
Ciobanu Marin – UNPR
Rotaru Constantin – PSD
Stancu Constantin – PNL

CEZIENI
Branişte Iulian – UNPR
Guşat Dănuţ – PSD
Sorin Popescu – PNL

CILIENI
Daşoveanu LAURENŢIU – PNL
Delcea Stelian – ALDE
Dolana Marin – UNPR
Marancea Ionel – PSD
Sîrbu Florin – PRM

CÎRLOGANI
Giura Gheorghe – PNL
Scorbureanu Constantin – ALDE
Văduva Ionel – PSD

COLONEŞTI
Constantin Nicolae – PNL
Niculae Cătălin – ALDE
Popa Gheorghe – candidat independent
Preda Radian – candidat independent
Rădulescu Marian – UNPR
Stan Nicolae – PSD
Turcin Stelian – PMP

CORBU
Cocoşilă Ionel – PNL
Dinuţ Constantin – PSD
Dumitru Argintaru – PARTIDA ROMILOR „PRO-EUROPA”
Iliescu Alexandru – ALDE
Vlad Marinel – UNPR

COTEANA
Bălăşoiu Mirel – PRM
Costea Vasile – PSD
Dima Ionuţ – PNL
Enache Petre – UNPR
Matei Marin – ALDE
Păun Marius – PMP

CRÎMPOIA
Cafaci Istrate – UNPR
Chiriţă Ion – ALDE
Mirea Ionel – PNL
Şerban Vasile – PSD

CUNGREA
Alexe Dorel – PSD
Matei Liviu – PRM
Murguleţ Ion – ALDE
Preduţ Liviu – UNPR
Vizonie Cosmin – candidat independent
Voiculescu Liviu – PNL

CURTIŞOARA
Badea Nicolae – PRM
Gănescu Gheorghe – PSD
Ivan Adinel Constantin – PNL
Neagoe Alexandru – PMP
Stanciu Adrian-Gabriel- UNPR
Ungureanu Cosmin – ALDE

DĂNEASA
Bobea Ion – PND
Briceag Dumitru – PNL
Gheorghe Emil – ALDE
Soare Nicolae – PSD
Stănia Eugen – UNPR

DEVESELU
Aliman Ion – PSD
Bălăşoiu Chivuţa – PNL
Beciu Gheorghe – ALDE
Negreanu Sandu – UNPR

DOBREŢU
Beldie Dumitru – UNPR
Radu Marian – PNL
Traşcă Marinel – PSD

DOBROSLOVENI
Chirea Ilie – ALDE
Iova Titu – UNPL
Stănică Gheorghe – PNL
Tudoraşcu Gheorghe – PSD
Voicu Ionel – PMP

DOBROTEASA
Crăciunescu Ion – PSD
Cristea Marin – PNL
Dadu Alexandru – ALDE
Joiţescu Maria – UNPR

DOBRUN
Bondrescu Aurel – PSD
Rusu Elena – UNPR
Ududoi Costel – PNL

DRĂGHICENI
Filip Ovidiu – UNPR
Murgu Nicolae – PNL
Păun Radu – PMP
Radu Paul – ALDE
Şoancă Ştefan – PSD

FĂGEŢELU
Iliescu Dumitru – PNL
Popa Constantin PSD
Popescu Eugen – UNPR
Stănescu Grigore – ALDE
Turcu Mihai – candidat independent

FĂLCOIU
Borţa Laurenţiu PMP
Mărgeloiu Radu – PNL
Nicu Gheorghe – UNPR
Petrişor Alexandru – PSD
Radu Gheorghe – PND

FĂRCAŞELE
Nicolae Ion – UNPR
Popa Costică – PNL
Tudor Marin – PSD

GĂNEASA
Chiriţă Cristinel – PMP
Chiriţă Sabin – UNPR
Costea Dumitru – PSD
Idrez Ştefan – ALDE
Marchidon Marin – PNL

GĂVĂNEŞTI
Antonie Iulian – PSD
Bănică Petre – ALDE
Dumitraşcu Grigorie – UNPR
Stancu Florea – PNL
Ţenea Constantin – PMP

GHIMPEŢENI
Dobre Dan-Constantin – PSD
Lungu Nicolae – PND
Nicula Adrian – UNPR
Pomacu Tomel – PNL

GIUVĂRĂŞTI
Ciurea Emilian – ALDE
Diaconu Riţa – UNPR
Imireanu Dorel – PSD
Mitrică Rinel – PNL
Moise Adrian – PRM

GÎRCOV
Bobonete Niculiţă – PSD
Cranta Adrian – UNPR
Imireanu Lucică – ALDE
Mandreş Milena – PMP
Popa Constantin – PNL

GOSTAVĂŢU
Mitrică Constantin – PNL
Nae Marin – ALDE
Popescu Marius – PSD

GRĂDINARI
Ioana Mihai – PSD
Bărăgan Dan Ion – PNL

GRĂDINILE
Dincă Ion – PSD
Frunză Florinel – ALDE
Marin Tudor – PNL
Popescu Florentin – PMP
Popescu Iulian-Valerică- UNPR

GROJDIBODU
Căpriţă Adrian-Viorel – PSD
Niţă Marin – UNP
Niţulescu Tudorel – PNL
Văncica Virgil – ALDE

GURA PADINII
Cojoacă Jenel – PNL
Cranta Gicu – PSD
Dincă Vasile – PNL
Gherghină Alexandru – PMP
Ştirbu Nicolae – ALDE
Torbă Constantin – UNPR

IANCA
Neagu Ionel – PNL
Pascu Mirel- PSD
Sîrbu Felix-Marian- UNPR
Sîrbu Silvian – ALDE
Tocea Daniel – PMP

IANCU JIANU
Cismaru Marin – ALDE
Corbeanu Dumitru – PSD
Dogaru Dumitru – UNPR
Munteanu Paulică – PNLStaicovici Gabriel- candidat independent
Stănilă Ovidiu – PND

ICOANA
Ancuţa Gabriela-Mariana – PSD
Coman Paul – UNPR
Constantinescu Petre – ALDE
Perieţeanu Gheorghe – PNL

IPOTEŞTI
Căpraru Ion – PSD
Grădinaru Gică – PMP
Lungu Mircea – PNL
Nicolescu Ştefan – ALDE
Stanciu Stelian – UNPR

IZBICENI
Dima Daniel-Petruţ – PSD
GÎSCĂ MARIN – ALDE
Gulie Marian – PNL
Stanciu Mişu-Mihael – PMP
Zăvăleanu Gheorghe – UNPR

IZVOARELE
Constantin Florian – PSD
Gogoloi Miu-Marian – ALDE
Ilinca Ilie – PND
Lupu Emil – UNPR
Vişan Elena – candidat independent
Vişan Vasile – PNL

LELEASCA
Amzoiu Ilie – UNPR
Bobeică Barbu-Gheorghe – PSD
Brumaru Costinel – PMP
Enache Constantin – ALDE
Selescu Vasilică – PNL

MĂRUNŢEI
Becheanu Alexandru – PSD
Berbece Alexandru – PNL
Constantinescu Leontin – ALDE
Iancu Teodor-Claudiu – PMP
Lazăr Ion – UNPR

MIHĂEŞTI
Bişag Vasile – UNPR
Cergan Gheorghe – ALDE
Crăciuneanu Ilie- PSD
Dobriţa Constantin – PNL

MILCOV
Dorobanţu Marin – PSD
Militaru Jan – PNL
Sburliş Gigi – ALDE
Suava Marin – UNPR

MORUNGLAV
Barcan Marinela – UNPR
Gheorghe Ştefan – PNL
Meianu Lucian – PMP
Niţă Constantin – ALDE
Stanciu Ion-Adrian – PSD

MOVILENI
Andrieş Adrian-Vasile – UNPR
Pîrvan Mihai Adrian – ALDE
Şerban Constantin-Marin – PNL
Toma Ion-Sorin – PSD

NICOLAE TITULESCU
Dincă Constantin – PND
Iordache Florea – ALDE
Muşa Dorina-Elena – UNPR
Prichindel Viorel – PNL
Tiutiu Gheorghe-Florin – PSD

OBÎRŞIA
Brulea Claudiu – ALDE
Florica Dorel Mirel – PRM
Nedelcu Nicolae – PMP
Neţoi Tudor – PNL
Sîrbu Marius-Ionuţ – UNPR
Udrea Tudor – PSD

OBOGA
Arapu Nicolae – ALDE
Bugiulescu Daniel-Fane – UNPR
Matei Nicolae – PNL
Matei Tudor – PSD

OPORELU
Burciu Valerin-Ion – PSD
Ilie Maria – PMP
Ivan Ion-Valeriu – PNL
Niţoi Marin-Ion – UNPR

OPTAŞI-MĂGURA
Borangic Marin – ALDE
Deaconescu Gheorghe-Cristian – PMP
Radu Florea- UNPR
Rotaru Florea – PNL
Scurtu Marin – PSD

ORLEA
Băloi Marcel – PNL
Iancu Ion – ALDE
Oiţă Viorel – PSD
Păsculescu Cătălin Costel – UNPR

OSICA DE JOS
Amzu Nicolae – PSD
Gubendreanu Cezar – UNPR
Ivănoaica Mihail – PMP
Pistol Marian – PNL

OSICA DE SUS
Ciocan Ion – PNL
Dude Mihai – UNPR
Filip Cezar – PSD
Opriţescu Constantin – ALDE
Dinu Marin-Cristian – PMP
Matei Dumitru Dănuţ – PSD
Postolache Ion – PNL
Ştefănică Ion – ALDE
Trepăduş Constantin – UNPR

PERIEŢI
Luţă Florea – ALDE
Luţă Laurenţiu – UNPR
Preoteasa Anatolie – PNL
Vâlceleanu Costin Robert – PSD

PLEŞOIU
Măndescu Valeriu – PNL
Neacşu Marin – UNPR
Preda Iulian – PSD
Roibu Dumitru – ALDE

POBORU
Bărăscu Iulian – PSD
Constantinescu Constantin – ALDE
Deaconescu Emil – PNL
Marin Mircea – PMP
Tobă Constantin-Daniel – UNPR

PRISEACA
Gheorghe Florea – PSD
Ioniţă Ion – ALDE
Mazilu Ion – UNPR
Murugă Niculae – PNL
Stoica Florin-Nelu-Mihail – PMP
Văduva Mihai-Constantin – candidat independent

RADOMIREŞTI
Danciu Dorel-Emil – ALDE
Neaţu Haralambe – PRM
Petcu Culai – PNL
Sîia Nicuşor- PSD

REDEA
Bălă Dan – PSD
Boarţă Dan-Ionuţ – ALDE
Boarţă Sorin Aurel – UNPR
Florescu Adrian – PND
Neda Ion – candidat independent
Petrache Speranţa-Cătălina – PNL

ROTUNDA
Ozunu Dorel – PMP
Sanda Petrişor ALDE
Sârbu Vergil – PSD
Teodorescu Floarea – PNL

RUSĂNEŞTI
Briceag Nicuşor – ALDE
Chirea Alexandru – PSD
Mulţescu Adrian – PNL
Rebiga Nichita – UNPR

SÂRBII – MĂGURA
Anduţă Slavi-Marin – PRM
Iancu Ilie – ALDE
Ion Marin – PNL
Scarlat Marin – Unpr
Tănase Lucian – PSD

SCĂRIŞOARA
Domnicu Nelu – APS Olt – UPSC
Florea Jan-Sorin – ALDE
Iacob Dan – PNL
Saioc Ilie – UNPR
TiuganLiviu- PSD

SCHITU
Joian Ghiorghe – ALDE
Lunganu Marian – PSD
Popescu Flavius-Ovidiu – PNL
Scaete Marin – UNPR
Tiţa Dumitru – PMP

SEACA
Băluţă Marian – PSD
Dumitrescu Marian – PMP
Fifoiu Marian -UNPR
Ionică Marian – ALDE
Preda Paul – PNL

SÎMBUREŞTI
Preda Iulian – PSD
Răducu Nicolae-Aurelian – UNPR
Sandu Gerasela – PNL

SLĂTIOARA
Ciocîrlan Savu – UNPR
Ivan Cristian – PSD
Moga Teodor – PMP
Nicu Marinela-Janina – ALDE
Ungureanu Savu – PNL

SPINENI
Ioana Vasile-Cristinel – ALDE
Lambă Gheorghe -PNL
Pătru Nicolae – PMP
Rădulescu Liviu-Traian – UNPR
Şărpău Dănuţ – PSD

SPRÎNCENATA
Dănciulescu Anghel – UNPR
Dascălu Marcel – ALDE
Mihăeşteanu Marin – PSD
Vlada Marian – PNL

STOENEŞTI
Damian Alexandru – PSD
Firică Tudora – UNPR
Mihale Alexandru- PMP
Trifu Ştefan – PNL
Văle Paul – ALDE

STOICĂNEŞTI
Preoteasa Marius-Paulian – PSD
Toloş Marian – PMP
Vieru Livius-Aurel – PNL

STREJEŞTI
Cîndea Alexandru-Iulian – UNPR
Eparu Ion – ALDE
Speriatu Marian – PNL
Vizantie Constantin – PSD

STUDINA
Căldăraru George – PSD
Calotă Mihai – PRM
Pascu Marcel – PMP
Pricină Liviu – UNPR
Şerban Constantin – ALDE
Vasile Marian – PNL

ŞERBĂNEŞTI
Baboi Marius-Cristian – UNPR
Neaga Marian – PNL
Peligrad Titi- PSD
Tomescu Ion – PMP

ŞOPÂRLIŢA
Neagu Cristinel – PSD
Radu Marian – ALDE
Ştefănică Gelu – PNL
Vîlcea Marin – UNPR

ŞTEFAN CEL MARE
Cristea Florea – UNPR
Măgureanu Viorel-Marius – PSD+ALDE
Sălcianu Mirel – PNL

TĂTULEŞTI
Haiducu Gabriel – PNL
Preda Filip – UNPR
Teodorescu Veronica – ALDE
Vasile Dan – PSD
Voicu Constantin – PMP

TESLUI
Bădescu Constantin – PNL
Băduca Constantin – UNPR
Dicu Adrian-Mihai-Stelian – ALDE
Lăzărescu Mihăiţă- PSD

TIA MARE
Gulie Virgil – PSD
Lia Gabriel – UNPR
Mihuţescu Marian – ALDE
Nuţu Dumitru – PMP
Veselin Ionel – PNL

TOPANA
Barbu Gheorghe – PSD
Deaconu Constantin – UNPR
Toader Gheorghe- PNL
Tomescu Viorel – ALDE

TRAIAN
Crîmu Gabriel – ALDE
Crîmu Ilie – PSD
Marin Mihai-Florin – UNPR
Negrilă Marian – PNL

TUFENI
Burcea George – PMP
Coman Marian – ALDE
Puşcoci Nicu – PNL
Rădulescu Mircea-Adrian – UNPR
Şotae Eugen – PSD

URZICA
Mincan Florin – PSD
Pîslă Ştefănuţă – ALDE
Sârmon Ion – UNPR
Spiridon Ion – PNL
Voicu Nicu – PMP

VALEA MARE
Didiţă Marin – UNPR
Iancu George-Daniel – PSD
Olaru Mihăiţă – PMP
Păun Maria- PRM
Ristea Gheorghe – ALDE
Stan Florian – PNL
Ţuluş Marin – candidat independent

VĂDASTRA
Cococi Ionel – PNL
Jianu Marian – UNPR
Rădulescu Sorin – PSD
Stoian Lucian-Daniel – ALDE

VĂDĂSTRIŢA
Broboană Daniel-Cristian – PMP
Ciucă Paul – PSD
Ciupitu Marin – PNL
Liţă Tudor – ALDE
Nicolici Benon – UNPR
SlavuMihai – PRU

VĂLENI
Bolboaşă Alin-Nicolae – PNL
Brăgaru Matei – ALDE
Manu Valerică – UNPR
Şofaru Ion – PSD

VERGULEASA
Andronie Olimpia – ALDE
Buiculescu Zizi-Georgeta – PRM
Duţu Gheorghe – UNPR
Florescu Nicolae – PMP
Piciu Valentin – PSD

VIŞINA
Bătrînca Ionel-Daniel – candidat independent
Bîrlădeanu Cristian – PMP
Crăciun Gheorghe – UNPR
Cruşoveanu Ionel-Bogdan – PNL
Drăghici Florin – ALDE
Mariţa Gelu- PSD

VIŞINA NOUĂ
Dădulescu Sofi – ALDE
Florea Florian – PND
Otea Tudor – PNL
Ţol Florin-Cristian – PSD

VITOMIREŞTI
Boştină Doru-Constantin – PNL
Petrescu Ion – candidat independent
Pîrcălăbelu Gheorghe – UNPR
Rotea Ion-Robert – PSD
Sima Ion-Mădălin – ALDE

VÎLCELE
Birin Mihai-Alin – PNL
Diaconescu Dorinel – UNPR
Gherghe Cornel – ALDE
Neagoe Marin – PRM
Taifas Alexandru – PSD

VLĂDILA
Bîrsan Ion – ALDE
Comincu Vergil – PMP
Pîrvan Florinel – PNL
Tocea Marian – PSD
Vane Margareta – UNPR

VOINEASA
Anuţa Liviu-Laurenţiu – PNL
Barbu Ion – PMP
Cioc Alioşa – UNPR
Ududoi Marian-Ion – ALDE
Vasile Ion – PSD

VULPENI
Enache Mihaela – UNPR
Iova Dan – PSD
Mandea Paul – PNL
Tănăsescu Ştefan – PMP

VULTUREŞTI
Cîrstea Dumitru – ALDE
Dorobanţu Marin – UNPR
Ivan Viorel – PMP
Treanţă Gheorghe – PSD
Treanţă Marin – PNL

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here