Acasă Actualitate Inter Olt – Dinamo București. Ionel Dănciulescu, meci de retragere acasă, la...

Inter Olt – Dinamo București. Ionel Dănciulescu, meci de retragere acasă, la Slatina

264

Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, profitând de pauza competiţională prilejuită de amicalul naţionalei lui „tata Puiu”, cel împotriva squadrei azzurra, Dinamo Bucureşti a poposit la Slatina.

Mai exact, pe Stadionul „1 Mai” din municipiul reşedinţă de judeţ, echipa locală – ACS Inter Olt, pregătită de Dan Oprescu, a susţinut un amical de gală împotriva băieţilor lui Mircea Rednic, formaţie în atacul căreia s-a regăsit şi slătineanul Ionel Dănciulescu.
Iată că, luând în calcul faptul că deşi au trecut mai bine de doi ani de când golgeterul slătinean a agăţat ghetele-n cui, fără să aibă parte şi de un meci organizat, oficialii din Ştefan cel Mare, alături de cei ai clubului oltean, nu au ratat ocazia… Astfel, după ce a stat pe teren aproape o jumătate de oră, „Danciu-gol” a fost schimbat de Mircea Rednic primind, pe lângă un buchet de flori, şi binemeritatele aplauze pe care cei peste 3.500 de spectatori i le-au oferit, cu generozitate, la scenă deschisă.

În ceea ce privește deznodământul partidei, trebuie spus că scorul final a fost 4-1 pentru echipa bucureșteană, golurile fiind marcate de Gnohere – hatrick şi Cosmin Matei,  în timp ce, pentru slătineni, a reuşit să puncteze tânărul atacant Daniel Rogoveanu, cel care a deschis scorul cu un minut înainte de pauză. În rest, lume multă, vreme frumoasă și o sâmbătă superbă cum n-a mai fost de multă vreme pe la noi…

ACS INTER Olt: Nuno Claro, Mincă, Gherghe, Dinu, Ștefan, Precup, Anghelina, Popa, Ionescu, Rogoveanu, Verdeș. Rezerve: Andrei Preda, Șcheau, Mihaiu, Bălșanu, Chira, Bălan, Covalschi
Antrenor: Dan Oprescu

Dinamo: Abraham, Feussi, Marc, Puljic, Ghomsi, Matei, Șerban, Van Haaren, Szalai, Gavrilă, Dănciulescu. Rezerve: Cerniauskas, Fai, Vosnovic, Essombe, Anton, Palici
Antrenor: Mircea Rednic

De reţinut!
Slătineanul Ionel Dănciulescu deține recordul celor mai multe meciuri disputate pe prima scenă a Liga I – 515 meciuri, clasându-se pe locul doi în topul marcatorilor, cu 214 goluri, după un alt dinamovist, Dudu Georgescu – 252.